Хто руйнує НАТО?
Чому впало на 10% позитивне ставлення до Альянсу серед держав-членів?
Звертає на себе увагу, що опитування охопило період 2017-2019 років. Це період президентства в США Д.Трампа, який вступив у повноваження 20 січня 2017 року.
Так, на 1 місці серед факторів зниження позитивного ставлення до Альянсу - президент Трамп.
За ці роки він зробив декілька заяв та вчинків, які були негативно сприйняті в європейських державах. У зв’язку з цим потрібно нагадати і слова Д.Трампа про непотрібність НАТО, і закиди, що європейці не хочуть платити за захист, а США змушені тягнути на собі більшу частину витрат на колективну оборону.
Особливо варто наголосити, що саме президент Трамп працював «агітатором подвійної дії» проти НАТО на обидва боки: нищив позитивне ставлення до Альянсу одночасно в громадській думці в США та в Європі.
На 2 місці може бути президент Франції Е.Макрон, який заявив про «смерть НАТО». Це було викликано політикою Д.Трампа. А також розумінням, Альянс не став ефективним інструментом для виявився протидії загрозам і викликам, з якими зіткнулися європейські держави-члени НАТО в Середземномор’ї. Йдеться і про ситуацію в Лівії, і в північній половині Африки, міграцію в Європу тощо.
3 місце варто віддати президенту Туреччини Р.Ердогану. Він став викликом для єдності НАТО, коли проводив військові кампанії та свою зовнішню політику, не рахуючись з думкою союзників по Альянсу.
З поміж усіх трьох факторів найбільший негативний вплив належав саме політиці Д.Трампа. Вплив інших двох хоч і мав місце, але він був значно меншим.
Якщо президент Трамп залишиться президентом США ще на один термін, то негативний ефект для НАТО від цього збільшиться.